A gépműhely biztonságtechnikai előírásai

Információtartalom vázlata:

  • A gépműhely kialakításának feltételei
  • A gépi technológiák eszközei, szerszámai
  • A gépi technológiák veszélyforrásai
  • A veszélyek elhárításának lehetőségei a gépi technológiáknál

A Magyarországon jelenleg hatályos jogszabályok alapján: veszélyes munkaeszközt, vagy technológiát, faipari üzemekben csak a munkavédelmi üzembe helyezési eljárást követően szabad használni. Az üzembe helyezésig, a munkáltató (kizáró jogszabályi rendelkezés hiányában) legfeljebb 180 napig használhatja azt, próba vagy kísérleti jelleggel.

Veszélyesnek az a munkaeszköz minősül, ami a munkavállaló egészségére, testi épsége védelme nélkül valamilyen veszélyt jelent.

A Munkavédelmi törvény 21. § (2) szerinti veszélyes munkaeszközök jegyzéke:

( Itt a teljesség igénye nélkül, csak a faiparra jellemző munkaeszközök kerülnek felsorolásra)

  1. Körfűrészek egy vagy több fűrészlappal:
  • Rögzített szerszámmal dolgozó fűrészgépek  (kézi-, gépi előtolásos, alternáló mozgású ),
  • Mozgószerszámú fűrészgépek gépi előtolással és a munkadarab kézzel végzett  behelyezésével
  1. Faipari gyalugépek kézi előtolással.
  2. Faipari vastagsági gyalugépek egyoldali megmunkálásra, ha a munkadarab behelyezése és/vagy kivétele kézzel történik.
  3. Szalagfűrészek egy vagy több fűrészlappal,
  4. Az 1-4. munkaeszköz és a 7. pont alatti kézi láncfűrészek kombinált kivitelben.
  5. Faipari csapozó marógépek több szerszámtartóval, kézi előtolással.
  6. Kézi láncfűrészgépek fa megmunkálására.
  7. Függőleges marógépek kézi előtolással, fa és hasonló anyagok megmunkálására.
  8. Prések, hajlítógépek fémmegmunkáláshoz.
  9. A 21/1998. (IV. 17.) IKIM rendelet 1. számú mellékletének 3.4.7. pontjában meghatározott védőburkolatok és erőátviteli tengelyek univerzális csatlakozóval.
  10. Járművekre szerelt emelők.
  11. Személyek emelésére szolgáló gépek, aminél fennáll a több mint 3 méter magasból történő leesés veszélye.
  12. Daruk és futómacskák gépi meghajtással.
  13. Gépi hajtású emelőtargoncák.
  14. Villamos emelődobok.
  15. Rakodógépek.

 

Az üzembe helyezési eljárás lényege, hogy minden létesítmény, és abban használatos veszélyes gép, vagy technológia megfeleljen az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeinek. Ezekre mindig az üzembe helyezés időpontjában hatályos munkavédelmi előírások vonatkoznak.

A munkavédelmi üzembe helyezés feltétele a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat, mely munkavédelmi szaktevékenységnek minősül. Ennek megfelelően azt csak államilag elismert, akkreditált szakember végezheti!

Az eljárás keretein belül meg kell vizsgálni, hogy rendelkezésre állnak-e a létesítést végzők (tervező, kivitelező) nyilatkozatai, a munkavédelmi követelmények kielégítését bizonyító mérési eredmények, okiratok, a munkaeszközre vonatkozó megfelelőségi nyilatkozatok, EK megfelelőségi tanúsítványok, a szükséges hatósági engedélyek, és az üzemeltetéshez szükséges utasítások.

Az üzembe helyezési vizsgálatok során a létesítményt, a munkahelyet és a technológiát munkabiztonsági és munkaegészségügyi szempontból is vizsgálják.

Az üzembentartónak azonosítania kell a várható veszélyeket (veszélyforrásokat, veszélyhelyzeteket). Fel kell becsülnie a veszélyek jellegét (baleset, egészségkárosodás), a veszélyeztetettség mértékét. És meg kell határoznia a védekezés leghatékonyabb módját, a műszaki és egyéni védelem módozatait, illetve az alkalmazandó szervezési és egészségügyi megelőzési intézkedéseket.

A veszélyforrások ellen a védőberendezéseket és eszközöket, a jelző-, tűzoltó- és mentőkészülékeket, a vészkapcsolókat, a biztonsági megvilágítást működőképes állapotban kell tartani.

A gép vagy berendezés csak akkor hozható forgalomba, illetve, csak akkor helyezhető üzembe, ha a rendeltetésszerű használat, és a karbantartás során nem jelent veszélyt kezelője-, és környezetében lévő személyek testi épségére, egészségére. Ennek igazolása a gyártó által előállított-, vagy importáló által az országba behozott gép, munkavédelmi megfelelőségi tanúsítványával történik.  Ha az adott gép rendelkezik vele: a gyártó a gépet vagy a biztonsági berendezést a „CE” megfelelőségi jelöléssel látja el.

A megfelelőségi nyilatkozat a következő adatokat tartalmazza:

  • gyártó neve, címe,
  • a termék pontos megnevezése, leírása,
  • a figyelembevett irányelvek felsorolása,
  • a figyelembe vett szabványok ill., egyéb olyan előírások, amelyeknek való megfelelőségről meggyőződtek,
  • ha van EK típusvizsgálati jegyzőkönyv annak a száma, valamint a kibocsátó szervezet neve és címe,
  • a gyártó nevében aláíró személy neve és munkaköre.

A megfelelőségi nyilatkozat a következő adatokat tartalmazza:

  • gyártó neve, címe,
  • a termék pontos megnevezése, leírása,
  • a figyelembevett irányelvek felsorolása,
  • a figyelembe vett szabványok ill., egyéb olyan előírások, amelyeknek való megfelelőségről meggyőződtek,
  • ha van EK típusvizsgálati jegyzőkönyv annak a száma, valamint a kibocsátó szervezet neve és címe,
  • a gyártó nevében aláíró személy neve és munkaköre.

A gépi technológiák veszélyforrásai, a veszélyek elhárításának lehetőségei

 

A faipari üzemek gépei jórészt a veszélyes munkaeszközök közé tartoznak. Ennek megfelelően működésük során számtalan veszélyforrás jelentkezhet:

  • helytelen szerszámbefogás esetén a szerszám kirepülhet a gépből
  •  megmunkálás során nagyobb darabok válhatnak le az anyagról, melyet a szerszám nagy sebességgel repíthet a kezelő felé.
  • helytelen munkadarab lefogatás, vagy gépbeállítás esetén a gép a munkadarabot is visszavághatja, elrepíthetiszakszerűtlen működtetés közben a munkavállaló keze a nagy sebességgel a forgó forgácsoló szerszám útjába kerülhet
  • a lista szinte végtelen hosszú lehetne…

A felsorolásból azonban látszik, hogy amennyiben a gép rendelkezik a szükséges „CE” tanúsítvánnyal, és a munkavállaló azt a munkavédelmi szabályok betartása mellett, szakszerűen használja, a balesetek elkerülhetők!

 

A munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat kiterjed többek között:

  • a tervdokumentációk a munkaeszközök, és a létesítmény együttes vizsgálatára;
  • a tervezői, kivitelezői munkavédelmi nyilatkozatok ellenőrzésére;
  • a különböző biztonságtechnikai szempontból meghatározott szerkezeti anyagok műbizonylatának ellenőrzésére;
  • az üzemeltetéshez szükséges utasítások meglétére, tartalmuk helyességének ellenőrzésére;
  • el kell végezni a különböző biztonságtechnikai szempontból elengedhetetlen méréseket, illetve ellenőrizni kell a mérésekről készült jegyzőkönyveket;
  • biztonságtechnikai szempontból lényeges ellenőrizni a létesítménynél vagy munkaeszköznél például :              
  1. az érintésvédelmi megfelelőségét,
  2. a munkahelyek megvilágítását,
  3. az épületen belül és az épület környezetében a technológiából adódó por és zaj mértékét,
  4. a károsító rezgéseket.
  • ellenőrizni kell a hatósági felügyelet alá tartozó létesítmény, munkahely, munkaeszköz esetében a hatósági engedély meglétét;
  • a veszélyforrások és az ehhez kapcsolódó védelmi megoldások meglétét.

www.ommf.gov.hu

A megfelelőségi jelölés a, CE szimbólumokból (Conformité Européenne = európai megfelelőség), a tanúsítás évszámának két utolsó számjegyéből, valamint a tanúsító szervezet jeléből (H) áll.

A CE jel méretének változtatásakor meg kell tartani az eredeti jel arányait, kikötés azonban, hogy a CE jelölésnek legalább 5 mm magasnak kell lennie,a terméken, jól látható helyen és eltávolíthatatlanul kell elhelyezni.

EK típusvizsgálat: olyan eljárás, amely során a kijelölt tanúsító szervezet megvizsgálja és igazolja, hogy a típusvizsgálatra átadott vagy bemutatott termék megfelel a rá vonatkozó alapvető biztonsági és egészségvédelmi követelményeknek.

A veszélyforrások nagy részét már a gép gyártói kiküszöbölik:

A faipari gépeket ugyanis úgy kell tervezni, és elkészíteni, hogy a gépet, csak az erre a célra szolgáló kezelőelem SZÁNDÉKOS működtetésével lehessen elindítani. A véletlen gépindítás egyik lehetősége, hogy az indítógombot a kezelőfelülettel egy síkban helyezik el, így az egy esetleges nekitámaszkodás esetén sem zárja az áramkört. A kezelőelemeknek mindig jól láthatónak, felismerhetőnek kell lenni, a bekapcsolást zöld-, a kikapcsolást piros gomb végzi.

Néhány rendkívül veszélyes gép (pl. a furnérvágó olló), csak a kezelő személy mindkét kezének egyidejű használatával, két nyomógombbal hozható működésbe.

A gépek ki-, és bekapcsoló gombjainak úgy kell működniük, hogy az áramellátás hiányosságai ne okozhassanak vészhelyzetet. Pl. ha áramszünet esetén a gép leáll, a kezelőnek nem kell kikapcsolnia azt, mert az áramszünet befejeztével a gép nem fog azonnal elindulni, mint mondjuk egy égve hagyott lámpa. Erre a célra mágnes kapcsolókat alkalmaznak, melyek csak elektromos áram jelenlétében képesek zárva tartani az áramkört…

Mindezek mellett minden gépnél biztosítani kell a normál leállítás (ennek gombja a bekapcsoló gomb mellett található), és a vészleállítás lehetőségét is. A vészleállító gomb könnyen felismerhető és hozzáférhető vörös színű, alakja gombára emlékeztető. Kiemelkedik a gép síkjából, a gépet a leállítást követően reteszeli is (a gomb benyomva marad), így az csak a reteszelés megszüntetését követően indítható újra.

Az ilyen gombokat úgy kell elhelyezni, hogy az mind az etető, mind az elszedő oldalról elérhető legyen. Ennek megfelelően egyengető gyalugépnél 1db, míg pl. vastagoló gyalugépnél 2 db vészkikapcsolóra van szükség.

A gép, mozgó részegységeinek érintését, a veszélyes tárgyak (munkadarabok, szerszámok, forgácsok) kirepülését védőburkolattal és különféle biztonsági berendezésekkel akadályozhatjuk meg. Ezek lehetnek nyithatóak, vagy rögzítettek esetleg mozgók. Kialakításukkal szemben általános követelmény, hogy:

  • a veszélyes tértől kellő távolságot biztosítson, de tegye lehetővé a munkavégzéshez szükséges terület hozzáférhetőségét
  • ne korlátozzák a munkafolyamatot
  • a megfelelő védelem elérésének érdekében kellően szilárd legyen,
  • nehezen, vagy egyáltalán ne lehessen hatástalanítani.

A rögzített védőburkolatok az adott helyzetben megakadályozzák a veszélyes hely megközelítését. Csak valamilyen szerszám használatával távolíthatók el.

A nyitható védőburkolatokat akkor hoznak létre, ha a szerszámcsere, vagy a gép beállítása következtében viszonylag sokszor van szükség a burkolat eltávolítására.

Ezeket úgy kell kialakítani, hogy nyitásuk esetén reteszeljék a gépet, ami csak a védőburkolat visszaszerelését követően lehessen indítható.

A hozzáférést korlátozó, állítható védőburkolat a munkavégzés alatt – a beállítás után – az adott helyzetben marad a munkafolyamat befejezéséig. Az elvégzendő munka jellegétől függően kézzel vagy automatikusan állítható.

Hozzáférést korlátozó, mozgó védőburkolat a munkavégzés során teljesen automatikusan takarja el a veszélyes területet, mindig csak akkora területet hagyva szabadon, amekkora szükséges. Az ilyen burkolatot sárga-fekete csíkozással kell ellátni.

kapcsológombok kialakítása

vészleállító gomba kialakítása