Diszperziós ragasztók

Diszperziós ragasztók:

A fizikai úton száradó műgyanták csoportjába tartoznak, két fő alkotóelemük:

  • Egy folyékony közeg, mely lehet víz, oldószer, vagy e kettő keveréke.
  • Mikroszkopikus méretű, a fent említett közegben eloszlatott, de abban nem oldódó ragasztószemcsék.

Ez többnyire valamilyen hőre lágyuló polimer. A műgyantaszemcsék tulajdonságuk javítása érdekében többfajta anyagból (monomerből) is előállíthatóak (polimerizálhatóak). Az egyféle monomerekből felépülő polimerizátumot homopolimernek, a különféle monomerek váltakozó láncából létrejövő polimerizátumot kopolimernek hívjuk. Az elkészített polimer tulajdonságait az alkotóelemek fajtája és mennyisége határozza meg.

A felhasználási céltól és a feldolgozástól függően számtalan fajtája létezik:

  • hideg-, meleg-, forróragasztásra alkalmas,
  • rugalmasabb és ridegebb
  • gyorsan és lassan száradó,
  • szerelőragasztó, furnér-, fóliaragasztó…
  • D2-D4 igénybevételi csoportnak megfelelő ragasztó.

A ragasztószemcséket különféle stabilizátorokkal kötik a hordozóközeghez, így azok nem ülepednek le, és nem válnak ki a diszperzióból. A kialakuló ragasztóréteg rugalmasságát, a gyártás során különféle lágyító anyagok hozzáadásával biztosítják.

A ragasztó kikeményedése során az alkalmazott folyékony közeg a faanyagba szívódik, melynek következtében az eloszlatott közel gömb alakú szemcsék egymáshoz kapcsolódnak, és összefüggő filmréteget képeznek a felületen.

A ragasztó hosszú ideig eltartható, de a fagytól óvni kell, és nem használható 10-12 oC alatti hőmérsékleten (fehér pont), mert ekkor a ragasztószemcsék annyira rideggé válnak, hogy nem képesek összekapcsolódni, és fehér, porszerű alakban kiválnak a felületen. Az előállítás során különböző lágyítók hozzáadásával ez az érték 0-5 °C-ig vihető le.

 

Ez a ragasztótípus különböző méretű kiszerelésekben érhető el: hordó, vödör, kanna, flakon. A képen egy magyar gyártó, a szolnoki szolvegy Technobond ragasztóját láthatjuk. Amennyiben a magyar ipart szeretnénk támogatni, vásároljunk magyar ragasztót. 100%-ban megállja a helyét a külföldi típusokkal vívott harcban.

Poli Vinil-Acetát (PVAc) ragasztók

A faiparban a legelterjedtebbek a polimerizációval előállított,  Poli Vinil-Acetát ragasztók (PVAc):

Ezeknél a ragasztóknál a diszperziós közeg leggyakrabban víz, melyben Poli-Vinil-acetát (PVAc) műgyantaszemcsék kerülnek eloszlatásra. A polimer alapanyaga a kőolajból, vagy földgázból előállított vinil-acetát (monomer), melyet polivinil-alkoholos vízben oldanak.

PVAc homopolimerek ezek azonban meglehetősen ridegek, vízérzékenyek, és magas a fehér pontjuk (a felhasználás minimális hőmérséklete).

A tulajdonságai javítása érdekében egyéb anyagokat és különböző adalékokat kevernek hozzá:

  • rugalmasságot, és tapadóképességet növelő anyagokat (pl.: dibutilftalát)
  • gombásodás gátló adalékokat ( pl.: formaldehid, pentaklorofenol, orto-fenilfenol…)
  • a ragasztóréteg öregedését gátló, és hőállóság-növelő adalékanyagokat
  • sűrítő és töltőanyagokat
  • a száradási sebesség beállításához szükséges anyagokat gyakran kevernek hozzájuk szerves oldószereket (metanol, amil-acetát…)
  • vízállósági tulajdonságait okat befolyásoló anyagokat térhálósodó társmonomerek, vagy fémsós térhálósítók hozzáadásával javítják. A D3 és D4 vízállóságú ragasztók pH- értéke a keresztkötések kialakulását létrehozó savas reaktív csoportoknak köszönhetően esősen savas. Ezért kerüljük a ragasztó fém alkatrészekkel történő találkozását

Vizes diszperzióként használatra készen, 50-60%-os szárazanyag tartalommal kerül kereskedelmi forgalomba. Használat előtt mindig jól fel kell keverni, de előkészítésük mindössze a viszkozitás beállításából áll.

A létrehozott ragasztás szilárd, rugalmas, 60 oC-ig hőálló, kb. 80 °C felett azonban a filmréteg újra folyékonnyá válik.

            A ragasztott kötés reverzibilitása (visszafordíthatósága) rendkívül előnyös: könnyű javíthatóságot biztosít a termékeknek. Az alacsony hőállóság azonban hátrányt jelent az időjárás viszontagságainak kitett D4-es ragasztásoknál.

A folyamatos a hő-terhelés, és a faanyag alakváltozásai hosszú távon a ragasztási szilárdság erős csökkenéséhez, vezethetnek. Mindezek mellett a ragasztási fuga terhelés alatt kúszik (hidegfolyás), ezért ezek a ragasztóanyagok nem alkalmazhatók nagy méretű gerendák, rétegelt-ragasztott teherviselő szerkezetek, gyártásához. Még akkor sem, ha szilárdsági tulajdonságaik alkalmassá tennék ezen feldatok ellátására is. És ugyancsak alkalmatlanok a dinamikus terhelésnek kitett vízi járművek pl.: csónakok ragaztására.  

A hidegfolyás során a hosszabb ideig tartó terhelés hatására a ragasztott felületek elcsúsznak egymáson. Ezt az ún. Creep-teszttel ellenőrzik. A ragasztott próbatestek ragasztási fugáit 32 kg súllyal. 21 napig terhelik. A ragasztás akkor megfelelő, ha a ragasztási fugák nem nyílnak meg, és a ragasztott anyagok nem mozdulnak el egymáshoz képest.

A kialakult PVAc ragasztóréteg baktériumoknak jól ellenáll, vízben nem oldódik; viszont víz hatására erősen duzzad, esetleg teljesen szétbomlik. Ezért külső ragasztásokhoz csak a D4 vízállósági fokozatú ragasztók használhatók.

A D4-es ragasztóanyagok lehetnek egy-, vagy kétkomponensűek:

Az egykomponensűek beépített edzővel forgalomba hozott ragasztóanyagok. Hátrányuk, hogy a beépített edző nem elég stabil, így szavatossági idejük meglehetősen rövid.

A kétkomponensűek a D3-as kategóriájú ragasztóanyaghoz hozzáadott edző hatására érik el a D4-es vízállósági fokozatot.

            A ragasztás rendkívül érzékeny a faanyag nedvességtartalmára 8%-nál alacsonyabb, illetve 15%-nál magasabb nedvességtartalmú anyagoknál, a ragasztási szilárdság jelentősen csökken.

– A szükséges ragasztómennyiség 100-200 g/m2.

– Az alkalmazott présnyomás 0,3-0,5 N/mm2.

– A nyílt idő 3-l5 perc A maximális ragasztási szilárdság kialakulásához a ragasztóval megkent alkatrészeket ez időn belül össze kell illeszteni.

A présidő, a ragasztó típusától, és a préselési hőmérséklettől függően 10-180 perc.

A tapasztalatok szerint 50 C°-os ragasztási hőmérsékleten már 60 %- kal csökken a présidő.

Meleg ragasztásnál a nyitott és zárt idő együtt legfeljebb 45 perc. Forró ragasztásnál a zárt idő lényegesen több is lehet, mert ilyenkor hő hatására a ragasztó visszalágyul. 80 °C feletti préselési hőmérséklet azonban nem alkalmazható.

A PVAC ragasztó jelentős helyet foglal el a tömörfa alkatrészek ragasztása terén, széles körben alkalmazható, de pl. nagyüzemi furnérozásra nem gazdaságos.

Előnyük, hogy használatuk során káros oldószer nem párolog a környezetbe, és átlátszóan száradnak, így a ragasztás kevésbé pontos illesztésnél is csak alig, vagy egyáltalán nem látható.

A fémsós térhálósító (alumínium-nitrát, alumínium-klorid…)  hozzáadásával vízállóvá tett ragasztóanyagok kikeményedése nem visszafordítható folyamat!

Az általánosan használt diszperziós ragasztók közül szeretném kiemelni a Würth lakkenyvet (a képen bal oldalt). Ezb kiváló választás lakk és műanyagfelületek, vagy konkrétan lamináltlapok ragasztására.

A ragasztók ára, tulajdonságaiknak megfelelően széles skálán mozoghat. A kisüzemek általában D3 vízálló ragasztót használnak mindenhova, mert a felhasznált, viszonylag kevés ragasztó mennyiségét tekintve nem jelent jelentős többletköltséget, a nagyüzemi gyakorlatban azonban ez a különbség már meglehetősen nagy.

Fontos, és nagyon lényeges! A közhiedelemmel ellentétben nem lehet következetesen kijelenteni, hogy a D3 vízálló ragasztó erősebb volna, mint a D2!!! A különbség nem a kötőerőben jelentkezik, hanem abban, hogy a nedvesség hatására a ragasztó mekkor alakváltozást szenved… ez vezet ugyanis a ragasztási fuga gyengüléséhez. A legjobb tehát mindig a szükséges körülményeknek legmegfelelőbb ragasztóanyag használata. A túlméretezés ilyen szempontból gyakran csak pazarlás, és semmi más.