A keretfűrész (gatter)
A keretfűrész az egyik legrégebb óta használt fűrészgép típus. Esetében, a forgácsolást a fűrészkeretbe feszített, alternáló (,fel-le mozgó ) mozgást végző fűrészlapok sora végzi. A gép a fűrészlapok számának megfelelően több fűrészáru vágását végzi egy menetben, melyek mérete a fűrészlapok előre beállított, egymástól mért távolságától függ.
Keretfűrész fűrészpengéi Sägewerk demontiert und komplett überholt 2010.11.28. www.youtube.com
Ez egyben a technológia legnagyobb előnye is. A tény, hogy a fűrészelés során egyszerre több szelvényt és szelvényméretet képes vágni rendkívüli termelékenységet biztosít számára. Egyes keretfűrészgépek akár évi 50000-60000m3 faanyag feldolgozására is képesesek, mely akár 28m3 fa felfűrészelését jelentheti óránként. (Persze a legtöbb fűrész ennél lényegesen kisebb teljesítményű, a közepes, illetve normál kapacitású gépek évi 6000-12000m3 rönk felfűrészelését végzik.)
Kezelése, karbantartása egyaránt nagyon egyszerű, és üzemeltetési feltételei is kedvezőek.
Kiemelkedő képességei ellenére azonban számos rossz, illetve hátrányos tulajdonsággal is rendelkezik. Közülük talán a legfontosabb, hogy a vágásméret változtathatósága igen behatárolt és időigényes feladat, így nincs lehetőség a törzseken található hibák fűrészelés közben történő figyelembevételére. Ez esetenként, az általa előállított fűrészáru minőségének nagyobb mértékű csökkenéséhez is vezethet, melyet nem igazán engedhetünk meg magunknak értékesebb fafajok fűrészelése esetén.
Mindezek miatt a keretfűrészes technológia, az alacsonyabb értékű fenyőfélék feldolgozásának eszköze.
A vele végzett munka során a megfelelő kihozatali százalék elérése precíz osztályozómunkát követel meg, mely az egyéb technológiákhoz képest jóval munka-, és területigényesebbé teszi a rönkök feldolgozását.
A keretfűrészes technológiával történő munkavégzés során jórészt vágás sorozatokkal dolgozunk. Az egyes átmérőtartományok szerint osztályozott rönkökből a mérnökség által meghatározott vágáskép alapján termeljük ki a fűrészárut, mely igény szerint biztosítja a törzsek maximális kihozatal, maximális főtermék kihozatal, vagy maximális értékkihozatal szerinti feldolgozását.
A módszer további hátrányaként említendő, hogy a mozgó fűrészlapok forgácsolási sebessége (típustól függően) mindössze 5-8m/s, mely azon túlmenően, hogy a többi technológiához mérten is rendkívül alacsony (szalagfűrészeknél, és körfűrészeknél ez az érték megközelítőleg 100m/s), bőven az előhasadási határ alatt található (40m/s), így az általa előállított felület meglehetősen durva.
Keretfűrész fűrészpengéi Sägewerk demontiert und komplett überholt 2010.11.28. www.youtube.com
Egy modern, keretfűrészes technológiával dolgozó fűrészüzem bemutatása
A keretfűrészgép
www.sci-tech.hu/faipar.sci-tech.hu/00home/01home.htm 2013-06-17
A keretfűrész (gatter) szerkezete:
Szerkezetük, és a forgácsolást végző fűrészlapok állása szerint vízszintes, és függőleges elrendezésű keretfűrész gépeket különböztetünk meg. Az alábbi ábrán egy függőleges elrendezésű keretfűrészgép vázlata látható.
17.oldal 15/a ábra Gerencsér Kinga-Fűrészipari technológia I.- A fűrészcsarnok 2000
- állványzat
- fűrészkeret
- meghajtó rúd,
- alaplap,
- lendítőkerék,
- szíjtárcsa,
- előtolómű meghajtás,
- alsó behúzó henger,
- felső behúzó henger,
- alsó kivezető henger,
- felső kivezető henger,
- meghajtómű lefedése.
- rönkkocsi sín
A gép jó része, több mint két harmada a megmunkálás padlószintje alatti pinceszinten található. A gép alapját a működés közben fellépő nagymértékű rezgések következtében épület alapjától elkülönítve kell kialakítani.
A gép meghajtását nagyteljesítményű villanymotor végzi, mely egy tengelykapcsolón keresztül csatlakozik a gép hajtótengelyéhez. A tengelykapcsoló lehetővé teszi, hogy a gépet a nélkül állítsuk le, hogy vele együtt a motort is kikapcsolnánk, így kíméli a hajtómotort, és csökkenti az üzemeltetés költségeit. A mindennapi munka során számtalanszor szükség van a gép egy-egy pillanatra, vagy néhány percre történő megállítására.
A hajtómotor által meghajtott lendítőkerekek a hajtórudakhoz kapcsolódnak. A csuklós mechanizmusú hajtórudak adják át a hajtóerőt mind a fűrészkeretek, mind az előtoló mű számára.
A fűrészkeretek az oldalállványra rögzített prizmatikus vezetékeken mozognak. Ezek olajozására különösen nagy gondot kell fordítani. A keretvezetékek nagymértékű felmelegedése ugyanis az anyag térfogat növekedését vonja maga után, mely nagyobb súrlódáshoz és jelentősebb kopáshoz vezet. A keretfűrész olajszükséglete ezért viszonylag magas, évi 800-1600 liter.
Szalagvezető tárcsák tisztítása