Véralbumin enyv

A véralbumin enyv az állati eredetű, természetes ragasztóanyagok csoportjába tartozik. A különböző szakirodalmak igen szűkszavúan nyilatkoznak róla.

Alapanyaguk vágóhídi vér, amelyből az alvadást követően kinyerik annak fibrin-tartalmát. Ezt darálás és szűrés után, kb 70C°-körüli hőmérsékleten szárítják, majd porrá őrlik. Az elkészített ragasztó vörösvérsejt-tartalma miatt, sötétbarna-fekete színű. Csillogó por vagy szemcse alakban kerül forgalomba.

A ragasztásra történő előkészítéséhez 1,5-2-szeres mennyiségű, 20-27 °C-körüli hőmérsékletű vizben kell oldani. A ragasztó rövid áztatási szakaszt követően csomómentesen kikeverhető.  Az előkészített enyv fazékideje néhány óra. Alkalmazásával vízálló ragasztás hozható létre, de a hozzáadott vegyszerek típusától függően akár víz- és főzésálló ragasztó is készíthető belőle.     A felhasznált enyvpor súlyának 3-4%-áig  oltottmész, illetve szalmiákszesz is keverhető a ragasztóhoz. Ezek adagolása az albuminoldat elkszítését követően, lassú kevergetés mellett történik. Ezzel akadályozzuk a habképződést. Az oltott meszet híg vízes oldat formájában keverhetjük a ragasztóhoz. A túl sok mész adagolása az enyvoldatot tönkreteszi, mely során annak állaga zselészerűvé válik.  A melegen kikeményedő, enyvek csoportjába tartozik, kikeményítése 80-90 °C-ra melegített préslapok között történik. Ennél magasabb hőmérséklet alkalmazása nem javasolt, ugyanis az intenzív melegítés hatására felszabaduló gőz károsan befolyásolja  ragasztóréteg tulajdonságait. A ragasztóanyag kikeményedése pár perc alatt megtörénik. A térhálósodás ebben az esetben egyszerre fizikai és kémiai úton történik, vissza nem fordítható, irreverzibilis folyamat. Hátrányos tulajdonsága, hogy a kikeményedő ragasztóréteg erőteljesen zsugorodik. Sötét színe, és kellemetlen szaga miatt ma már szinte egyáltalán nem használják. A műgyanta alapú ragasztók megjelenése előtt vízálló rétegelt lemezek (vagongyártás), rétegragasztott szerkezetek és kültéri, az időjárás viszontagságainak kitett faszerkezetek ragasztása során alkalmazták.