A munkáltató és a munkavállaló

Információtartalom vázlata:

  • Munkáltató feladatai:
    • létesítésnél
    • üzemeltetésnél
    • egyéni védőeszközöknél
    • munkavédelmi oktatásnál
    • ellenőrzésnél
    • Munkavállalók feladatai:
      • munkába állásnál
      • védőberendezések esetén
      • egyéni védőfelszerelések esetén
      • munkavédelmi oktatás esetén
      • orvosi vizsgálat esetén
      • munkavégzésnél
      • Munkavállalók jogai

      A faipari üzemekben alkalmazott technológiák, a nagy forgácsolási sebességek következtében, az asztalosipar még mindig listavezető a bekövetkezett munkabalesetek számában. Ezek a balesetek legtöbbször a súlyos munkabalesetek csoportjába tartoznak, és tudnunk kell, hogy egy-egy ilyen baleset, akár a munkaképesség elvesztéséhez, vagy még rosszabb: halálesethez is vezethet! A helyzet komolyságára hívja fel a figyelmet az a hatályos jogszabály, miszerint a faipari üzemekben mindig legalább két embernek kell dolgoznia. Ha ezúttal eltekintünk az egyéni vállalkozóktól könnyen megmagyarázható ez a rendelkezés: egy esetlegesen bekövetkező tragédia esetén mindig kell lennie valakinek a dolgozó környezetében, aki elsősegélyben részesítheti, vagy kihívhatja a mentőket.

      A szakmai ismeretek helyén való alkalmazása, a balesetvédelmi előírások betartása egyaránt célja kell, hogy legyen mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak, hiszen a munkahelyi balesetek, illetve egészségkárosodások csak közös erővel kerülhetők el! A következőkben nézzük meg, hogy a közös cél elérése érdekében milyen feladatokat kell teljesítenie a munkáltatónak, és milyen kötelezettségei vannak a munkavállalóknak

      A munkáltató feladatai, jogköre, és kötelezettségei:

      Létesítésnél:

      A létesítés az a folyamat, melynek eredményeként egy új üzem, munkahely jön létre. De ez lehet egy, már meglévő üzem felújítása, bővítése, átalakítása is, melybe beletartozik az is, ha az üzembe új gép kerül elhelyezésre

      Az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtését már a munkahely létesítésénél is figyelembe kell venni. A megfelelő, és biztonságos munkakörülmények megteremtése nem csak kötelezettsége, de érdeke is a munkáltatónak. A munkahely kialakítása, kulturáltsága, rendezettsége, a tisztaság, a szociális ellátás magasabb színvonala, az emberi test méreteinek megfelelő kezelőhelyek kialakítása, a nehéz fizikai munka elkerülése, megkönnyítése… mind-mind növelik a dolgozó elégedettségét, a munkakedvet és pozitív hatást gyakorolnak a munkabiztonságra. A munkavégzés során, a zavaró környezet viszont csökkenti a munkabiztonságot. Az ember egyszerre csak néhány dologra tud figyelni. Az idő múlásával csökken a figyelem, és a koncentrációs képesség, mely miatt megnő a balesetek bekövetkezésének veszélye is. Ezért is kell törekedni az indokolatlanul nagy zajterhelés elkerülésére (a kézi műhelyt ajtóval kell elválasztani a gépműhelytől), vagy a megfelelő világításra. A nagy zaj ugyanis az ember gyorsabb kifáradásához vezet, a rossz világítás pedig rontja a térérzékelést…

      A magyar állam a fentieken túlmenően rendeletekben kötelezi a munkáltatót, hogy a Munkavédelmi, üzembe helyezési eljárás keretein belül kivizsgálja:

      A létesítmény, a munkahely, a munkaeszközök, az alkalmazott technológia mind megfelelnek az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeinek.

      A munkavédelmi üzembe helyezés feltétele a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat, mely munkavédelmi szaktevékenységnek minősül. Ennek megfelelően azt csak államilag elfogadott, akkreditált szakember végezheti!

      Az eljárás keretein belül meg kell vizsgálni, hogy rendelkezésre állnak-e a létesítést végzők (tervező, kivitelező) nyilatkozatai, a munkavédelmi követelmények kielégítését bizonyító mérési eredmények, okiratok, a munkaeszközre vonatkozó megfelelőségi nyilatkozatok, EK megfelelőségi tanúsítványok, a szükséges hatósági engedélyek, és az üzemeltetéshez szükséges utasítások.

       

      Fontos tudni, hogy, faipari üzemekben munkaeszközt csak abban az esetben szabad üzembe helyezni, ha a gyártó által előállított-, vagy importáló által az országba behozott gép, rendelkezik munkavédelmi megfelelőségi tanúsítvánnyal. Ha az adott gép rendelkezik vele: a gyártó a megfelelőségi nyilatkozat vagy a megfelelőségi (EK-) tanúsítvány alapján a forgalomba hozatal előtt a gépet vagy a biztonsági berendezést megfelelőségi jelöléssel látja el, mely a „CE” szimbólumból áll. A CE jelölés a biztonsággal kapcsolatos  uniós irányelvnek való megfelelőséget jelzi.

      EK megfelelőségi tanúsítvány: a tanúsító szervezet által kiadott dokumentum annak igazolására, hogy a gép vagy biztonsági berendezés a típusvizsgálati tanúsítvány szerinti típusnak megfelel.

      Az üzembe helyezési vizsgálatok során a létesítményt, a munkahelyet és a technológiát munkabiztonsági és munkaegészségügyi szempontból is vizsgálják.

      Az üzembentartónak azonosítania kell a várható veszélyeket (veszélyforrásokat, veszélyhelyzeteket). Fel kell becsülnie a veszélyek jellegét (baleset, egészségkárosodás), a veszélyeztetettség mértékét. És meg kell határoznia a védekezés leghatékonyabb módját, a műszaki és egyéni védelem módozatait, illetve az alkalmazandó szervezési és egészségügyi megelőzési intézkedéseket.

      Az állam hatósági tevékenység keretein belül nem csak ellenőrzi, de elő is segíti a munkavédelemre vonatkozó szabályok végrehajtását. Tájékoztatással és tanácsadással segíti mind, a munkáltatókat mind, a munkavállalókat. A szabályok betartását OMMF, és az ÁNTSZ területi szervei ellenőrzik. Amennyiben a munkáltatók elmulasztják a biztonságos munkavégzésre vonatkozó és az egészséget nem veszélyeztető követelmények teljesítését, a fenti szervek munkavédelmi bírságokat szabnak ki. A munkáltató kötelezettségei nem szűnnek meg a létesítést követően, az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeit az üzemeltetés során a mindennapokban is fent kell tartania!

      Ennek megfelelően a munkáltató:

      • Köteles a munkát a munkavédelmi követelményeknek megfelelően szervezni és irányítani, és köteles a munkavállalóknak minden, a biztonságos munkavégzéshez szükséges információt megadni.
      • Köteles a munkavállalót, munkavédelmi oktatásban részesíteni.
      • Köteles biztosítani, hogy az üzemben lévő munkaeszközök folyamatosan megfeleljenek a munkavédelmi előírásoknak.
      • A különböző munkakörökben tevékenykedő munkavállalók számára köteles a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelő módon egyéni védőeszközöket biztosítani.
      • Köteles folyamatosan ellenőrizni a munkavédelmi szabályok betartását, az egyéni védőeszközök használatát.
      • Eleget kell tennie munkavédelemmel kapcsolatos jelentési kötelezettségeinek. Köteles a munkabaleseteket, és a beleset veszélyes helyzeteket kivizsgálni, azok újbóli bekövetkezését minden rendelkezésére álló eszközzel megakadályozni.
      • Közvetlen veszélyhelyzet esetén a munkát azonnal le kell állítania.
      • Köteles a munkavédelmi feladatok ellátására munkavédelmi szakembert alkalmazni (az ide vonatkozó jogszabályokban meghatározott módon, és feltételekkel), köteles vele (a munkavédelmi képviselővel) együttműködni. És minden munkavédelmi szaktevékenységnek minősülő feladatot, munkavédelmi szakképesítéssel rendelkező személlyel kell elvégeztetnie.

      Ami a munkáltató jogait illeti általánosságban elmondható, hogy: a munkáltatónak joga van megkövetelnie, hogy a munkavállalók eleget tegyenek kötelezettségeiknek.

      A munkavállaló feladatai, jogai, és kötelezettségei:

      • A munkavállalónak kötelessége a munkáltató általa előírt helyen és időben, a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban, munkavégzésre alkalmas ruházatban megjelennie.

      A biztonságos munkavégzésre alkalmas állapoton azt értjük, hogy a munkavállaló rendelkezzen a tőle elvárható helyzet felismerési képességgel, reflexekkel, szakmai-, és munkabiztonsági ismeretekkel, és azokat alkalmazni is tudja a gyakorlatban. Vagyis a munkavállaló, mindenféle tudatbefolyásoló szertől (gyógyszer, alkohol, drogok) mentesen, kipihenten érkezzen a munkahelyére.

      A munkavégzésre alkalmas az a ruházat, mely nem veszélyezteti a munkavállaló egészségét, testi épségét. (Általánosságban elmondható, hogy a munkavállaló viseljen zárt cipőt, vagy legalább munkavédelmi szandált. Ruházata ne legyen túl bő, az ne tartalmazzon lógó részeket, ne viseljen nyakláncot, karkötőt, vagy gyűrűt.)

      • A (munkáltató által előírt) munkavédelmi oktatáson közölt ismeretanyagot kötelessége elsajátítani, és azt a gyakorlatban is alkalmazni.
      • Kötelessége munkáját, a munkavédelmi szabályok betartása mellett, a tőle elvárható szakértelemmel, és gondossággal végeznie (úgy, hogy azzal ne veszélyeztesse önnön-, vagy társai testi épségét.)
      • Kötelessége az általa használt munkaeszközök biztonságosságáról, a tőle elvárható szakértelemmel meggyőződni, azokat mindig a munkáltató által előírt módon, rendeltetésszerűen használni.
      • Minden esetben köteles (rendeltetésszerűen) használni, és tisztántartani a rendelkezésére bocsátott egyéni védőeszközöket.
      • Köteles munkáját fegyelmezetten végezni, és megtartani a munkahelyi rendet és tisztaságot.
      • Köteles a veszélyforrást jelentő rendellenességeket a tőle elvárható módon megszüntetni, vagy jelenteni közvetlen felettesének, attól intézkedést kérni a hiba elhárítására.
      • Köteles az általa észlelt rosszullétet, sérülést, vagy balesetet, annak kimenetelétől, és súlyosságától függetlenül jelenteni a felellős vezetőnek.
      • Kötelessége megtagadnia a munkát, amennyiben az, balesetvédelmi szabályokba ütközik (pl. nincs meg a szükséges védőfelszerelés), vagy ha úgy ítéli meg, hogy annak elvégzése veszélyt jelenthet önnön-, vagy társai testi épségére. (Aki ezt nem teszi meg, bűncselekményt követ el, mely kimeríti a Büntető Törvénykönyvből ismert gondatlan veszélyeztetés fogalmát!) A munka megtagadása azonban nem mentesíti a munkavállalót az általános munkavégzési kötelezettség alól, a munkáltató jogszerű utasításainak továbbra is eleget kell tennie.
      • Köteles a megfelelő időben, helyen, a társadalmi normáknak megfelelő módon megjelennie a munkáltató által előírt orvosi alkalmassági vizsgálatokon.

      Az előzőekhez hasonlóan itt is elmondhatjuk: a munkavállalóknak joga van megkövetelni, hogy a munkáltató minden kötelezettségének eleget tegyen!

      • Teremtse meg az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeit.
      • Tartsa be az OMMF, és az ÁNTSZ előírásait.
      • A munkavállalóknak munkavédelmi oktatás keretein belül adja át a biztonságos munkavégzéshez szükséges ismereteket, biztosítsa a betanuláshoz szükséges időt, és feltételeket.
      • Gondoskodjon róla, hogy a munkavállalók által használt felszerelések, munkaeszközök folyamatosan megfeleljenek a munkabiztonsági előírásoknak.
      • A munkavállalóknak biztosítsa a jogszabályban előírt ágazatnak megfelelő egyéni védőeszközöket…